Undersøg om der er colibakterier i bade- eller drikkevand.
Du skal indkøbe fx Envirocheck brugsklare sticks, der kan påvise coli-bakterier. Envirocheck kan købes hos Skolebutik.dk, men der er også andre leverandører. Der følger en mere præcis vejledning i brugen med produktet. Envirocheck-sticks kan også bruges til hurtige undersøgelser af fx bakterier i kød mm. – her trykker man den agarbeklædte side af stick’en ned mod den fødevare, man vil undersøge, og stikker den derefter tilbage i prøveglasset. Det er meget enkelt at have med at gøre.
I kan undersøge fx badevand for colibakterier ved at bruge sticks, der kan påvise colibakterier. Dyp sticks i de vandtyper, I vil undersøge, sæt dem tilbage i de prøveglas, de leveres i, og stil dem i varmeskab. Efter 1-2 døgn kan antallet direkte aflæses.
undersøge andre ting: vandhanevand, salt i skåle på restauranter, hakket kød osv.
Aktiviteten er udviklet til Masseeksperiment 2018 – Jagten på de gode bakterier.
Vi inspirerer dig, der inspirerer! Med gode idéer, ny viden og inspiration til hvordan du kan skabe engagerende naturfagsundervisning af høj kvalitet.
Astra er medarrangør af Big Bang-konferencen, der samler landets bedste formidlere, undervisere og forskere og giver dig to dages faglig forkælelse i naturvidenskabens tegn.
Du får:
Køb din billet til Danmarks største naturfagskonference!
(åbner bigbangkonferencen.dk)