Forside › Aktiviteter › Sådan vasker man hænder
Hvis vi sjusker ved håndvasken, kan der i nogle tilfælde være flere bakterier på vores hænder efter håndvask, end der var før, vi vaskede hænder. Det kan skyldes den måde, vi tørrer hænderne på, og det kan skyldes, at når vi gnider hænderne mod hinanden ved håndvask, frigøres der bakterier fra porerne i huden – eller bakterier under neglene kan blive ført ud på hænderne.
Lad eleverne opstille hypoteser om, hvordan man bedst vasker hænder. Med/uden sæbe, med/uden varmt vand, med/uden håndklæde osv. Efter at eleverne har opstillet en hypotese, designer de deres egen undersøgelse, der be- eller afkræfter hypotesen.
Se eventuelt videoer om vigtigheden af håndhygiejne:
Aktiviteten var en del af Masseeksperimentet 2018 ‘Mælkesyrebakterier’, og i den forbindelse fik deltagerne tilsendt materialerne som en del af forsøgskittet. Man kan ikke længere få tilsendt materialekit, men I kan købe materialerne selv.
Til aktiviteten skal I bruge følgende materialer:
Andre materialer:
vaske hænder med andet end sæbe, desinficerende servietter eller lign.
Det bliver diskuteret, hvilken metode der er bedst, når man skal tørre sine hænder. Nogle mener, at lufttørre-apparater er smarte. Desværre viser en engelsk undersøgelse, at de kan øge antallet af bakterier på hænderne med over 200 procent. Luftstrømmen får nemlig bakterierne til at flyve omkring i rummet. Når man tørrer sine hænder med papirstykker, reducerer man derimod bakterietallet med 70 procent.
Aktiviteten er udviklet til Masseeksperiment 2018 – Jagten på de gode bakterier.
Vi inspirerer dig, der inspirerer! Med gode idéer, ny viden og inspiration til hvordan du kan skabe engagerende naturfagsundervisning af høj kvalitet.
Forside › Aktiviteter › Sådan vasker man hænder
Til undervisere og fagteams. Her finder du forløb og aktiviteter, du kan anvende direkte i din undervisning, didaktiske temaer du kan anvende som inspiration til planlægning af din undervisning, og endelig finder du aktuelle faglige temaer
Vi driver i samarbejde med Børne- og Undervisningsministeriet fire nationale netværk for naturfaglige eller naturvidenskabelige ressourcepersoner: Læs mere om hvordan vi arbejder med netværk her
Her i vidensindgangen har vi samlet kvalitetsbaseret viden, der indgår i arbejdet med at styrke undervisningen i naturfagene og de naturvidenskabelige fagområder. Gå direkte til vidensressourcer eller projektoversigt.
Tag på sheltertur i skoven, hvor I laver mad over bål og studerer skovens liv efter solnedgang.
Træk i trenchcoaten og brug naturfaglige metoder til at opklare en mordgåde. Eleverne arbejder med DNA-koder, aftryk af fingre og fodtøj og lytter til lydfiler. Gennemfør aktiviteten en sen eftermiddag og aften, hvor I slutter med fælles madlavning og spisning.
Vend blikket op mod stjernerne en mørk vintermorgen – hvad kan du se i teleskopet? Eleverne observerer himmellegemer, lærer om planeterne og arbejder med afstande i solsystemet.
Bedre tilgængelighed