Gå til hovedindhold

Find din naturfagskoordinator

Din naturfagskoordinator har ansvaret for at koordinere og styrke naturfagsindsatsen i din kommune. De fleste kommuner har en naturfagskoordinator, der har sin daglige gang i børne- og unge-forvaltningen, men koordinatoren kan også være tilknyttet en institution.

Nedenstående liste og tilhørende Danmarkskort er dynamiske øjebliksbilleder som opdateres løbende. Astra samarbejder med kommunerne om at de nævnte naturfagskoordinatorer har et formelt kommunalt mandat for udøvelsen af deres funktion.

Region Hovedstaden (Astra-kontakt: Elzebeth Wøhlk)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Albertslund Inge Christensen inge.christensen@albertslund.dk 23626351
Allerød
Ballerup Camilla Refshammer Lindberg clb@balk.dk 41242490
Bornholms René Larsen Vilsholm rene.larsen@naturbornholm.dk 20286406
Bornholms Ulla Didriksen Ulla.Didriksen@brk.dk 20335923
Brøndby Jens Hultquist jens.hultquist@gmail.com 22333110
Brøndby Torben Schou Malmros tomal@brondby.dk 43282870
Dragør Mette Elizabeth Hansen metteelizabeth@gmail.com 26848230
Egedal
Fredensborg Kirsten Birkving kibi@fredensborg.dk 25421868
Frederiksberg Anne Drejer Guldager angu02@frederiksberg.dk 38210081
Frederikssund Rolf Werner Jensen rvjen@frederikssund.dk 24973331
Furesø Peter Thomsen peth@furesoe.dk 72164645
Furesø Johnny Skjoldborg Krog jsk1@furesoe.dk 72165183
Furesø Søren Rafn srafn@me.com 60899018
Gentofte
Gladsaxe Pernille Bondo Harders peboha@gladsaxe.dk 39575336 / 21192492
Glostrup Michael Ingelhardt Michael.Ingelhardt@glostrup.dk 20685159
Gribskov Michael Sonniks mbson@gribskov.dk 72496894
Halsnæs Pernille Mikkelsen Holm pemih@halsnaes.dk 61245517
Helsingør Thomas Nielsen tni08@helsingor.dk 21696560
Herlev
Hillerød Carsten Røpke Olfert colf@hillerod.dk 72325423
Hillerød Ulrik Engkær Hansen blivklogere@gmail.com
Hvidovre Christian Black-Storm cbt@hvidovre.dk 61916804
Høje-Taastrup Thomas Gyalokay Thomasgy@htk.dk 21469414
Hørsholm
Ishøj Tonny Vangsgård tov@ishoj.dk 29381020
Ishøj Nina Winther 39499@ishoj.dk 61936216
København Flemming Sjølin Bauer by7y@buf.kk.dk 26175896
Lyngby-Taarbæk Jacob Bahn jacba@ltk.dk 20731340
Lyngby-Taarbæk Lea Lykke Carlsen lj-ko@ltkedu.dk
Lyngby-Taarbæk Amanda Skovgaard Olsen amaso@ltk.dk 51815957
Rudersdal Gertrud Kern-Jespersen geke@rudersdal.dk 46114426
Rødovre Tom Planck cn16987@rk.dk 36377719
Rødovre Anne Mette Glarbo Sieber cn24348@rk.dk 30768289
Tårnby Dorthe Adamsen dad.bk@taarnby.dk 20528007
Tårnby Rikke Mortensen rmo.ns.uk@taarnby.dk 28515781
Vallensbæk Troels Puch Astrud tpa01@vallensbaek.dk

Region Midtjylland (Astra-kontakt: Thomas Sandholm Hald)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Aarhus Anne Dissing Rasmussen adr@aarhus.dk 51575564
Aarhus Ebbe Snerling ebbe0420@aaks.dk 29842624
Favrskov Birthe Bitsch Mogensen bbmo@favrskov.dk 26858542
Hedensted
Herning Kurt Dalsgaard Johannesen tjokj@herning.dk 96287072
Herning Esther Marianne Lundsgaard vdsel@herning.dk 96287774
Herning Kristen Sneftrup cblks@herning.dk 20674151
Holstebro Allan Sørensen allan.skindhoj.sorensen@holstebro.dk 20890890
Horsens Christian Holm cholm@horsens.dk 29136225
Ikast-Brande Lisbeth Mouritzen limou@ikast-brande.dk 21735455
Lemvig Minna Saurbrey Møller minna.saurbrey@gmail.com 20330397
Norddjurs Rita Mogensen rim@norddjurs.dk 51282470
Norddjurs Søren Koops Forsberg sf@kattegatcentret.dk 87580511
Odder Signe Vithner sign7584@odsko.dk
Randers Charlotte Mariane Buchhave cmb@randers.dk 89151451
Randers Mette Givskov Hansen mett4542@rksit.dk
Ringkøbing-Skjern Søren Søndergaard Thisted soeren.thisted@rksk.dk 99741665
Samsø
Silkeborg Søren Lumbye Jensen SorenLumbye.Jensen@silkeborg.dk 24911030
Skanderborg Bente Mathiesen bente@gefibermail.dk 40558657
Skanderborg Lotte Thorup lotte.thorup2@skolekom.dk
Skive Søren Sohn soer3033@skiveskoler.dk 40296680
Struer Casper Sand caspers@struer.dk 22481570
Syddjurs Niels Hammer niham@syddjurs.dk
Viborg Janus Halkier jaha@viborg.dk 61288155

Region Nordjylland (Astra-kontakt: Ole Kronvald)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Aalborg Rasmus Greve Henriksen rgh-skole@aalborg.dk 93520062
Brønderslev Henrik Sparvath henrik.sparvath@99454545.dk 99454892
Frederikshavn Mette Østergaard mette.oestergaard3@skolekom.dk 28253947
Hjørring
Jammerbugt Lars Salomonsen lom@jammerbugt.dk 41913051
Læsø
Mariagerfjord Karsten Rybjerg Larsen karla@mariagerfjord.dk 23335038
Morsø
Rebild Charlotte Paulsen charlotte.paulsen@skolekom.dk
Thisted Gitte Femhøj Jensen gittefemhoj@gmail.com 24842717
Vesthimmerlands

Region Sjælland (Astra-kontakt: Majbrit Keinicke)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Faxe Louise HH Villumsen villu@faxekommune.dk 24991475
Greve Mikael Andreassen mdr@greve.dk 25724802
Guldborgsund
Holbæk Line Engsig lieng@holb.dk 72361522
Kalundborg Camilla Mikkelsen camilla.mikkelsen@kalundborg.dk 21676561
Køge Grethe Kjær Jacobsen grethe.kjaer.jacobsen@koege.dk
Lejre Jacob Hørlyck Kruse jahk@lejre.dk 23470191
Lolland Søren Skovbølling sossk@lolland.dk
Næstved Kirsten Ørting kioer@naestved.dk 60662646
Odsherred Michael Fryd michael.fryd@skolekom.dk
Odsherred Jakob Walløe Hansen jakob@geoparkodsherred.dk 23729463
Odsherred Katja Nebsager katja.nebsager@hb-sk.dk
Ringsted Anne Marie Østergaard Andersen amo@ringsted.dk
Roskilde Tommy Møller Rasmussen tommy.m.rasmussen@skolekom.dk 50944325
Slagelse Dorte Brink Sørensen dorbs@slagelse.dk
Solrød Iben Dalgaard Iben.Dalgaard@skolekom.dk 42686434
Sorø Morten Holm Svensson mohm@soroe.dk 29136224
Stevns Aff Hjarnø affhjarn@stevns.dk 24468407
Vordingborg Kirsten Pugdahl Torp ktor@vordingborg.dk

Region Syddanmark (Astra-kontakt: Lars Hagelskjær Wieland)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Aabenraa Christian Holm Dahl chd@aabenraa.dk
Aabenraa Merete Barrit mbha@aabenraa.dk 23391089
Assens Kirsten Thingholm kithi@assens.dk 64746869
Billund Hanne Holm hho@billund.dk 79727682 / 25557889
Esbjerg Kerstin Book kerstin.book1@skolekom.dk 21462176
Faaborg-Midtfyn Pernille Peiter pepei@fmk.dk
Faaborg-Midtfyn Palle Olesen paole@faaborgmidtfyn.dk 72533262
Fanø
Fredericia Bjarne Christensen Bjarne.christensen@fredericia.dk 25105552
Fredericia Charlotte Mikkelsen charlotte.mikkelsen@fredericia.dk
Fredericia Jesper Vilsbæk Sørensen jesper.v.sorensen@fredericia.dk
Haderslev Majbritt Nørgaard Wind mnwi@haderslev.dk
Haderslev Henriette Sejr Løgstrup hsej@haderslev.dk 21154148
Kerteminde Klavs Kasper Norup Lauridsen kks@kerteminde.dk
Kolding Mogens Hansen moge@kolding.dk 30697753
Kolding Jørn Chemnitz jckr@kolding.dk 20286894
Langeland Lone Bjerregaard lobj@langelandkommune.dk
Middelfart Lars Jensen Lars.Jensen@middelfart.dk 61714567
Nordfyns Kurt René Eriksen kuer@nordfyns-gym.dk
Nyborg Mette Helding Madsen mhm@nyborg.dk 63336875
Odense Charlotte Lyhne CHLYH@odense.dk
Svendborg Peter Faarup Peter.Faarup@svendborg.dk
Sønderborg Birgitte Bjørn Petersen bipt@sonderborg.dk 27904539
Sønderborg Michael Stender mise@sonderborg.dk
Tønder Marianne Havemose mvh1@toender.dk
Tønder Lene Nørgaard Hansen lnh@toender.dk
Varde Ole Holdgaard olho@varde.dk 79947860
Varde Troels Ilsø Mahneke trma@varde.dk 79946585
Vejen Jette Hildebrandt Andersen jha@vejen.dk 29101980
Vejen Sam Bøgesgaard Sørensen naturvejleder@sonderskov.dk 75383866
Vejle Line Kastorp Kok linkk@vejle.dk 29745976
Ærø