Overgange i naturfag: Netværk giver inspiration og forståelse

Elevernes læring skal hænge sammen og bygge ovenpå det, de kan i forvejen. Det gælder også i overgangen fra grundskole til ungdomsuddannelse. Over en fireårig periode har projektet ‘Overgange i naturfag’ arbejdet for at understøtte dette i Roskilde Kommune.

I projektet ‘Overgange i naturfag’ har udskolingslærere og naturfagslærere fra ungdomsuddannelsesinstitutioner i Roskilde Kommune mødtes tre gange i løbet af året i to halvdagsworkshops og en hel dag med naturfaglig leg. Samtidig har de deltagende lærere haft Roskilde Fjord som fælles fagligt tema på tværs af niveauer, så de har kunnet sparre og udveksle erfaringer ud fra et konkret fokusområde.

Denne rapport er en evaluering af projektet, hvor du kan blive klogere på muligheder og udfordringer for at støtte overgange i naturfag med et projekt som dette. Se resultaterne i overskrifter her, og læs rapporten for at få udfoldet pointerne.

Muligheder: 

  • Lærerne får inspiration til egen naturfagsundervisning
  • Lærerne opnår viden om naturfagsundervisning på andre uddannelsesniveauer, især gennem skolebesøg
  • Viden og erfaringer deles med kolleger
  • Netværksdannelse står stærkt hos både ledere og lærere i uddannelsesbyen Roskilde
  • Roskilde Fjord som fælles genstandsfelt, der er genkendeligt for eleverne
  • Projektet kan bidrage til at lette overgange i uddannelsessystemet

 

Udfordringer: 

  • Det kan være en udfordring at finde tid til at anvende viden fra projektet
  • Det kan være svært at dele viden med kolleger
  • Faldende fremmøde gør det svært at dele viden på tværs af uddannelsesinstitutioner
  • For få gymnasielærere deltager
  • Deltagerne i projektet har ikke den samme viden om overgange
  • Der er en risiko for dalende motivation, hvis de samme lærere mødes om det samme indhold år efter år
  • Flere dagsordener i spil kalder på forventningsafstemning

Emneord

Skemaet er ikke tilgængeligt på telefonen i vertikal tilstand. Vend telefonen om, eller se det på din computer.

Helt ude i skoven

Tag på sheltertur i skoven, hvor I laver mad over bål og studerer skovens liv efter solnedgang.

Der er sket et mord

Træk i trenchcoaten og brug naturfaglige metoder til at opklare en mordgåde. Eleverne arbejder med DNA-koder, aftryk af fingre og fodtøj og lytter til lydfiler. Gennemfør aktiviteten en sen eftermiddag og aften, hvor I slutter med fælles madlavning og spisning.

Universet tur-retur

Vend blikket op mod stjernerne en mørk vintermorgen – hvad kan du se i teleskopet? Eleverne observerer himmellegemer, lærer om planeterne og arbejder med afstande i solsystemet.

Tidsforbrug

Ca. 12 timer
Ca. 5 timer
Ca. 3 timer

Særlige krav

Behov for to voksne pga. overnatning (evt. klubpædagog + lærer)

Hovedaktiviteter

Kompetenceområder og mål

Naturerfaring
Naturvidenskab i anvendelse
Astronomi
Der er en fejl i dine indtastede oplysninger. Prøv igen.
Tak for din tilmelding!

Tilmeld dig Big Bang-konferencens interesseliste, hvis du:

  • Vil have besked, når billetsalget åbner
  • Er interesseret i et smugkig af årets keynote speakers
  • Har lyst til at være den første til at se årets program
Skip to content