Opdatering og udvikling af woop appen. Woop appen kombinerer skattejagt med quiz. Lærere kan lave en skattejagt eller rettere en GPS-jagt, hvor eleverne skal finde poster. Hver post er et quiz-spørgsmål, som eleverne skal besvare før de kan finde næste post.
Med en opdatering af Woop App kan børn og unge fortsat gå på skattejagt og lave orienteringsløb i naturen og vil nu også få mulighed for at gå på opdagelse i det naturfaglige univers med en række helt nye funktioner og indhold.
Det Danske Spejderkorps skriver om Woop-app’en: “Woop er oplagt at bruge i undervisningssammenhæng! Tag matematiktimerne med udenfor, og lav regnestykker i den friske luft, eller lær om lær om naturen i naturen. Mulighederne er uendelige, og gode til alle med krudt i kroppen!”