Gå til hovedindhold

Millionbevilling fra Novo Nordisk Fonden til naturfaglig undervisning

Livets Skole - Naturvidenskabsfestival - ©Astra_foto: JakobVind.jpg

Novo Nordisk Fonden har doneret 27,5 mio. kr. til at videreføre en række af Astras årlige aktiviteter i perioden 2021-2025. Midlerne går til Naturvidenskabsfestival, Unge Forskere og Big Bang-konferencen. Det er første gang Naturvidenskabsfestival modtager støtte fra Novo Nordisk Fonden. Bevillingen er på 5. mio. kr. til afholdelse af festival de kommende fem år. Pengene skal bl.a. gå til at styrke Naturvidenskabsfestivals vedholdende og strategiske tilgang til at styrke naturfagene i hele uddannelseskæden.

Bevilling bidrager til ny, anderledes og eksperimenterende naturvidenskab

I de seneste år er der fra både regeringen og en række private fonde sat et øget strategisk fokus på de såkaldte STEM-fag. Fælles for indsatserne er et ønske om en øget sammenhæng og om store, langsigtede indsatser. Naturvidenskabsfestival har i 22 år bidraget til netop dette, og medvirket til at børn og unge i Danmark får engagerende oplevelser med naturvidenskab og teknologi. Hvert år i uge 39 har mere end 150.000 elever fra grundskoler og gymnasier under Naturvidenskabsfestival sat fokus på ny, anderledes og eksperimenterende naturvidenskab. 

Novo Nordisk Fondens bevilling er et væsentligt bidrag til Naturvidenskabsfestival i en årrække fremover. Fonden er således med til at videreføre festivalen som en fast, årlig tradition i Danmark. Dette er vigtigt for at fastholde og styrke festivalens position som veletableret redskab i udviklingen af undervisningen i naturvidenskab og teknologi. Evalueringer viser nemlig, at den øgede opmærksomhed på de naturvidenskabelige fag og teknologi under Naturvidenskabsfestival har en længerevarende effekt, og skaber resultater der styrker undervisningen hele året.
- "Festivalen er ubetinget det, der har størst betydning for naturfagenes udvikling på vores skole", siger en grundskolelærer i Festivalens evaluering fra 2020. 

Festivalen er ubetinget det, der har størst betydning for naturfagenes udvikling på vores skole

Grundskolelærer, Festivalevaluering, 2020

Også støtte til talenter og lærerkonference

Desuden støtter Novo Nordisk Fonden igen i år Unge Forskere og Big Bang-konferencen. Novo Nordisk Fonden har bevilget Unge Forskere med 15. mio. kr. i perioden 2021-2025. Unge Forskere er landets største naturvidenskabelige talentkonkurrence, som anerkender og udfordrer talenter inden for STEM-fagene. Også den årlige tilbagevendende Big Bang-konference for undervisere i grundskolen og på ungdomsuddannelser har modtaget 7,5. mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden. Konferencen sætter fokus på at styrke undervisernes fagfaglige og didaktiske kompetencer og give dem inspiration med hjem til gavn for hele klassens ellers skolens undervisning.

- "I Astra har vi mange års erfaring med at udvikle og støtte naturfagene gennem vores årlige begivenheder Naturvidenskabsfestival, Unge Forskere og Big Bang. Novo Nordisk Fonden har med sine femårige bevillinger bidraget væsentligt til fastholdelse af disse tre velkendte aktiviteter", siger Mikkel Bohm, direktør i Astra.

I Astra har vi mange års erfaring med at udvikle og støtte naturfagene gennem vores årlige begivenheder Naturvidenskabsfestival, Unge Forskere og Big Bang. Novo Nordisk Fonden har med sine femårige bevillinger bidraget væsentligt til fastholdelse af disse tre velkendte aktiviteter

Mikkel Bohm, direktør i Astra

Berith Bjørnholm, Senior Vice President i Novo Nordisk Fonden, siger:
- ”Novo Nordisk Fonden ønsker at inspirere og understøtte børn og unges læring inden for naturvidenskab og teknologi, som er vigtige områder for Danmark. Vi er derfor glade for at kunne yde langsigtet støtte til disse tre fremragende projekter i regi af Astra, der bidrager til at fremme talentudvikling og naturvidenskabelig uddannelse og interesse blandt børn og unge samt kompetenceudvikling blandt naturfagslærere.”

Novo Nordisk Fonden ønsker at inspirere og understøtte børn og unges læring inden for naturvidenskab og teknologi, som er vigtige områder for Danmark. Vi er derfor glade for at kunne yde langsigtet støtte til disse tre fremragende projekter i regi af Astra...

Berith Bjørnholm, Senior Vice President, Novo Nordisk Fonden