Materiale, noter m.v. fra workshop 1

Workshoppen blev afholdt fysisk på Musholm Ferie – Sport - Konference, Musholmvej 100, Korsør

Workshoppens mål

  • at få styr på interessenter i en kommunal naturfagsstrategi, deres organisering og håndtering,
  • at overveje, hvordan en naturfagsstrategi bliver værdifuld for ledere i styrings- og uddannelsesregi,
  • at indkredse et “produkt”, der er velegnet til at drøfte med politikere ved Midtvejsseminar
astra girl

Noter fra punkter på workshoppens program

1. Indlæg: Hvordan gøres en kommunal naturfagsstrategi til et værdifuldt værktøj for skoleledere?

Anette Jensen, Skolechef i Vejle indtil 30.4.17, brugte denne præsentation og fremhævende:

”Skolen flytter sig ikke fordi det er sagt eller skrevet, men først i det øjeblik skolens medarbejdere ændrer praksis. Uden lærernes læring flytter vi ikke noget som helst. Skolens ledelse bliver dermed nøglepersonerne i denne praksisændring. For først når ledelsen tør åbne døren til forandring – først i det øjeblik ændres praksis.”

En kommunes naturfagsstrategi bliver kun et værktøj for skoleledere, hvis forvaltningen giver skolelederne et ansvar for naturfagsstrategiens implementering og følger op herpå.

2) Øvelse med interessentanalyse i fire grupper

Organisering af strategiudvikling - hvordan?

Med afsæt i svar på hjemmeopgaven gennemførte deltagerne en interessentanalyse for en selvvalgt kommune.

Se foto af resultater for

 

3. UR-koordinatorers aktuelt mest presserende udfordring ved udvikling af naturfagsstrategi?

Følgende aktuelle udfordringer blev adresseret og drøftet:

  • Vejle lancerer ny naturfagsstrategi 19.4.18 - hvordan følger NFK op? /Line, Vejle (Se dialognoter)
  • M i STEM - hvad kan det bruges til? /Charlotte & Jesper, Fredericia (Se dialognoter1 og dialognoter2)
  • Bred forankring - ikke personbåret - hvordan? /Camilla, Kalundborg (Se dialognoter)
  • Hvilke “store motorer” findes (i en kommune) og hvordan gives de en aktiv rolle i understøttelse af en naturfagsstrategi? /Anne Vibeke, Vejle (Se dialognoter)
  • Hvordan får vi sat naturfag på dagsordenen (hos politikere og fagcenter m.fl.) og får skabt forståelse og forankring? /Katja, Odsherred (Se dialognoter)
astra girl

Hjemmeopgaver før workshop 2

A) Skitsér den “ønskede situation på naturfagsområdet” i kommunen som virkninger af naturfagssstrategiens implementering:

  • hvad skal strategien i sidste ende føre til?
  • hvilke forandringer og positive konsekvenser skal målgruppe(r) mærke?

Produktkrav: Max. 1 A4-side indsendes pr. 1.6.18. til deling. Læs mere i slides_m._hjemmeopgave fra workshoppen

Links til supplerende baggrundsmateriale:

astra girl

B) Orientér den ansvarlige for kommunens planstrategi, så naturfagsstrategien bliver indtænkt i planstrategien og opnår synergi med beslægtede tiltag.

C) Udvælg en politiker og evt. en forvaltningsleder, der skal deltage i Midtvejsseminar og reserver datoen i deres kalender (Sjælland 11.9.18 og Jylland 12.9.18 kl. 12-17).
Invitationsproceduren vil senere være, at UR-koordinatorer får et invitationsbrev med program, som de kan bruge som formel invitation.

Kommuners bud på hjemmeopgaven

Desværre var det ikke alle, der kunne bidrage med et bud.

Opgørelse af svar fra teams på spørgeskema om workshop

Konsulent Flemming Sjolin Bauer AST 00863 1920

Flemming Sjølin Bauer

Konsulent

Flemming er programleder for Astras grundskoleindsats.

Modtag Astras nyhedsbrev

Vi inspirerer dig, der inspirerer! Med gode idéer, ny viden og inspiration til hvordan du kan skabe engagerende naturfagsundervisning af høj kvalitet.

Skemaet er ikke tilgængeligt på telefonen i vertikal tilstand. Vend telefonen om, eller se det på din computer.

Helt ude i skoven

Tag på sheltertur i skoven, hvor I laver mad over bål og studerer skovens liv efter solnedgang.

Der er sket et mord

Træk i trenchcoaten og brug naturfaglige metoder til at opklare en mordgåde. Eleverne arbejder med DNA-koder, aftryk af fingre og fodtøj og lytter til lydfiler. Gennemfør aktiviteten en sen eftermiddag og aften, hvor I slutter med fælles madlavning og spisning.

Universet tur-retur

Vend blikket op mod stjernerne en mørk vintermorgen – hvad kan du se i teleskopet? Eleverne observerer himmellegemer, lærer om planeterne og arbejder med afstande i solsystemet.

Tidsforbrug

Ca. 12 timer
Ca. 5 timer
Ca. 3 timer

Særlige krav

Behov for to voksne pga. overnatning (evt. klubpædagog + lærer)

Hovedaktiviteter

Kompetenceområder og mål

Naturerfaring
Naturvidenskab i anvendelse
Astronomi
Der er en fejl i dine indtastede oplysninger. Prøv igen.
Tak for din tilmelding!

Tilmeld dig Big Bang-konferencens interesseliste, hvis du:

  • Vil have besked, når billetsalget åbner
  • Er interesseret i et smugkig af årets keynote speakers
  • Har lyst til at være den første til at se årets program
Skip to content