Skriv til astra@astra.dk
Forløbet henvender sig til undervisningen i natur/ teknologi i indskolingen. Undervisningsforløbet skal bidrage til at udvikle elevernes viden og færdigheder omkring undersøgelser af fødevarer herunder mælk og mælkeprodukter.
For det første er formålet, at eleverne lærer at kategorisere fødevarer og på et grundlæggende niveau lærer at vurdere dem i forhold til kostrådene.
For det andet er formålet, at eleverne lærer, hvor mælken (som vil udgøre en del af deres kost), kommer fra og opnår et indblik i koen som levende organisme.
For det tredje er formålet med forløbet, at eleverne betræder de faglige trædesten, som er nødvendige for at de kan tilegne sig færdigheder og viden om fremstilling af mejeriprodukter som eksempel på bioteknologi, når de kommer i udskolingen.
Læringsmål: Eleverne kan sortere indholdet af deres måltider ud fra kategorierne: Kød, fisk, frugt/grønt, brød/kornprodukt, slik/kager og mejeriprodukt.
Der skal bruges:
Formål med aktiviteten:
Eleverne kan sortere indholdet af deres måltider ud fra kategorierne: Kød, fisk, frugt/grønt, brød/kornprodukt, slik/kager og mejeriprodukt
Læringsmål: Eleverne kan vurdere klassens mad i forhold til kostrådene
Før besøget
Under besøget
Læringsmål: Eleverne kan fortælle, hvordan vi får mælk fra koen
Efter besøget
Undervisningsaktivitet med evaluerende sigte: En model af koen
Læringsmål:
Eleverne kan fortælle, hvordan vi får mælk fra koen
Eleverne kan med en model af koen udpege maver og yver
Eleverne kan med fagord fortælle om koens fordøjelse og mælkeproduktion
Undersøgelser i naturfag
Perspektivering, teknologi og ressourcer
Perspektivering, mennesket
Perspektivering, teknologi og ressourcer
De tegn, elever og lærere kan kigge efter, på at eleven er på vej mod læringsmålene kunne fx være:
Læringsmål: Eleverne kan sortere indholdet af deres måltider ud fra kategorierne: Kød, fisk, frugt/grønt, brød/kornprodukt, slik/kager og mejeriprodukt
Læringsmål: Eleverne kan vurdere klassens mad i forhold til kostrådene
Læringsmål: Eleverne kan fortælle, hvordan vi får mælk fra koen
Læringsmålene: Eleverne kan med en model af koen udpege maver og yver og eleverne kan med fagord fortælle om koens fordøjelse og mælkeproduktion
En model af koen, som skitseret i modul 5, er en undervisningsaktivitet med evaluerende sigte, hvor tegnene på læring i forhold til læringsmål 3-5 skærper lærerens observationer og dialog med eleverne i gruppearbejdet og giver indsigt i elevernes læring
Forløbet er en del af et bioteknologisk progressionsforløb. Hvert forløb bidrager med hver sin vinkel på mælk (mejeriprodukter).
Forløbet henvender sig til undervisningen i natur/ teknologi i indskolingen. Undervisningsforløbet skal bidrage til at udvikle elevernes viden og færdigheder omkring undersøgelser af fødevarer herunder mælk og mælkeprodukter.
Christina Frausing Binau, konsulent hos Astra.
Skriv til astra@astra.dk
Vi inspirerer dig, der inspirerer! Med gode idéer, ny viden og inspiration til hvordan du kan skabe engagerende naturfagsundervisning af høj kvalitet.