Dine gener gemmer på opskriften til fremtidens kræftbehandling
![(c) Christoph Bock (Max Planck Institute for Informatics) [CC BY-SA 3.0], WikiMedia Commons (c) Christoph Bock (Max Planck Institute for Informatics) [CC BY-SA 3.0], WikiMedia Commons](https://astra.dk/sites/default/files/styles/block-2-3/public/800px-DNA_methylation.jpg?itok=sbol9q6d)
Personlig medicin har igennem de sidste par år trukket mange overskrifter – særligt i kampen mod de vanskelige kræftceller. Personlig medicin bygger i oftest på en genanalyse, der går ind og kigger på variationer i DNA’et for at finde ud af hvilken behandling/medicin, der er optimal for det enkelte individ.
Polymerase kædereaktion (PCR) er hovedingrediensen i genanalyser. Når man skal analysere DNA’et er man nødt til at have store mængder af det, og derfor bruger man PCR, der i løbet af en time kan lave flere millioner af kopier ud fra en enkelt DNA-kopi. Herefter kan man undersøge DNA’et for forskellige mutationer, der bruges til at bestemme, hvilken type behandling man skal have.