Gå til hovedindhold

Find din naturfagskoordinator

Din naturfagskoordinator har ansvaret for at koordinere og styrke naturfagsindsatsen i din kommune. De fleste kommuner har en naturfagskoordinator, der har sin daglige gang i børne- og unge-forvaltningen, men koordinatoren kan også være tilknyttet en institution.

Nedenstående liste og tilhørende Danmarkskort er dynamiske øjebliksbilleder som opdateres løbende. Astra samarbejder med kommunerne om at de nævnte naturfagskoordinatorer har et formelt kommunalt mandat for udøvelsen af deres funktion.

Region Hovedstaden (Astra-kontakt: Elzebeth Wøhlk)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Albertslund Leila Joensson leila.buchardt.joensson@albertslund.dk 21285954 / 43686147
Albertslund Inge Christensen inge.christensen@albertslund.dk 23626351
Allerød Morten Holm Bøgelund Andersen kommunen@alleroed.dk
Ballerup Janne Schwaner jsw@balk.dk 44773339
Ballerup Camilla Refshammer Lindberg clb@balk.dk
Bornholms René Larsen Vilsholm rene.larsen@naturbornholm.dk 20286406
Bornholms Ulla Didriksen Ulla.Didriksen@brk.dk 20335923
Brøndby Jens Hultquist jens.hultquist.laursen@skolekom.dk 22333110
Brøndby Torben Schou Malmros tomal@brondby.dk
Dragør Mette Elizabeth Hansen metteelizabeth@gmail.com 26848230
Egedal Erik Riis Svendsen erik.riis@skolekom.dk
Egedal Jacob Clausen jacob.l.clausen@gmail.com
Fredensborg
Frederiksberg Anne Drejer Guldager angu02@frederiksberg.dk 38210081
Frederikssund Rolf Werner Jensen rvjen@frederikssund.dk 24973331
Furesø Peter Thomsen peth@furesoe.dk 72164645
Gentofte Jan Jonasson jajo@gentofte.dk
Gladsaxe Pernille Bondo Harders peboha@gladsaxe.dk 39575336 / 21192492
Glostrup Michael Ingelhardt Michael.Ingelhardt@glostrup.dk 20685159
Gribskov Michael Sonniks mbson@gribskov.dk
Halsnæs Lisbeth Rendum lisbr@halsnaes.dk 40439955
Helsingør Thomas Nielsen tni08@helsingor.dk
Herlev
Hillerød Carsten Røpke Olfert colf@hillerod.dk 72325423
Hillerød Ulrik Engkær Hansen blivklogere@gmail.com
Hvidovre Christian Black-Storm cbt@hvidovre.dk 61916804
Høje-Taastrup Thomas Gyalokay Thomasgy@htk.dk 21469414
Hørsholm
Ishøj Nina Winther 39499@ishoj.dk 61936216
Ishøj Tonny Vangsgård tov@ishoj.dk
København Trine Kofoed Hybholt trinek@buf.kk.dk 26175896
Lyngby-Taarbæk Jesper Rud Christoffersen jesper.rud.christoffersen1@skolekom.dk 29929676
Rudersdal Anette Schjødt Thorsen anst@rudersdal.dk
Rødovre Tom Planck cn16987@rk.dk 36377719
Rødovre Anne Mette Glarbo Sieber cn24348@rk.dk
Tårnby Dorthe Adamsen dad.bk@taarnby.dk 20528007
Tårnby Rikke Mortensen rmo.ns.uk@taarnby.dk
Vallensbæk Louise Hoffbeck Frederiksen lofr@vallensbaek.dk 51593524

Region Midtjylland (Astra-kontakt: Thomas Sandholm Hald)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Aarhus Anne Dissing Rasmussen adr@aarhus.dk 51575564
Aarhus Ebbe Snerling ebbe0420@aaks.dk 29842624
Favrskov Anne Waagepetersen awaa@favrskov.dk 21530702
Hedensted Søren Frederik Jakobsen soer1725@hedskole.dk 50954921
Herning Kristen Sneftrup cblks@herning.dk 20674151
Herning Kurt Dalsgaard Johannesen tjokj@herning.dk 96287072
Herning Esther Marianne Lundsgaard vdsel@herning.dk 96287774
Holstebro Allan Sørensen allan.skindhoj.sorensen@holstebro.dk 20890890
Horsens Christian Holm cholm@horsens.dk 29136225
Ikast-Brande Lisbeth Mouritzen limou@ikast-brande.dk 21735455
Lemvig Minna Saurbrey Møller minna.saurbrey@gmail.com 20330397
Norddjurs Rita Mogensen rim@norddjurs.dk 51282470
Norddjurs Lars Hagelskjær Wieland lhw@kattegatcentret.dk 22312537
Odder Signe Vithner sign7584@odsko.dk
Randers Charlotte Mariane Buchhave cmb@randers.dk 89151451
Ringkøbing-Skjern Inger Marie Andersen inger.marie.andersen@rksk.dk 99741038
Ringkøbing-Skjern Karin Guldbrand karin.guldbrand@rksk.dk 99741665
Samsø
Silkeborg Ulla Hjøllund Linderoth ul@visitaqua.dk 89212185
Silkeborg Lars Nygaard ln@visitaqua.dk 20904657
Skanderborg Bente Mathiesen bente@gefibermail.dk 40558657
Skive Søren Sohn soeren.sohn.jensen@skolekom.dk 40296680
Struer Casper Sand caspers@struer.dk 22481570
Syddjurs Niels Hammer niham@syddjurs.dk
Viborg Janus Halkier jaha@viborg.dk 61288155

Region Nordjylland (Astra-kontakt: Ole Kronvald)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Aalborg Rasmus Greve Henriksen rgh-skole@aalborg.dk 93520062
Brønderslev Henrik Sparvath henrik.sparvath@99454545.dk 99454892
Frederikshavn Mette Østergaard mette.oestergaard3@skolekom.dk 28253947
Hjørring
Jammerbugt Lars Salomonsen lom@jammerbugt.dk 41913051
Læsø
Mariagerfjord Karsten Rybjerg Larsen karla@mariagerfjord.dk 23335038
Morsø
Rebild Charlotte Paulsen charlotte.paulsen@skolekom.dk
Thisted Gitte Femhøj Jensen gittefemhoj@gmail.com 24842717
Vesthimmerlands Lene Mejdahl Mørch lene.mejdahl@hornumskole.dk 99668839

Region Sjælland (Astra-kontakt: Majbrit Keinicke)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Faxe
Greve Mikael Andreassen mdr@greve.dk 25724802
Guldborgsund Morten Mygind Jensen mmj@guldborgsund.dk 25182006
Holbæk Line Engsig lieng@holb.dk 72361522
Kalundborg Camilla Mikkelsen camilla.mikkelsen@kalundborg.dk 21676561
Køge Jan Hansen jh@email.dk 20412789
Lejre Jacob Hørlyck Kruse jahk@lejre.dk 23470191
Lolland Søren Skovbølling sossk@lolland.dk
Næstved Kirsten Ørting kioer@naestved.dk 60662646
Odsherred Michael Fryd michael.fryd@skolekom.dk
Ringsted Anne Marie Østergaard Andersen amo@ringsted.dk
Roskilde Tommy Møller Rasmussen tommy.m.rasmussen@skolekom.dk 50944325
Slagelse Dorte Brink Sørensen dorbs@slagelse.dk
Solrød Iben Dalgaard Iben.Dalgaard@skolekom.dk 42686434
Sorø Morten Holm Svensson mohm@soroe.dk 29136224
Stevns Aff Hjarnø bjernager@post.tele.dk 40860507
Vordingborg Jane Weise Mucha jwmu@vordingborg.dk 55362127

Region Syddanmark (Astra-kontakt: Maiken Rahbek Thyssen)

Kommune Fornavn Efternavn E-mail Tlf.
Aabenraa Christian Dahl chd@aabenraa.dk
Assens Kirsten Thingholm kithi@assens.dk 64746869
Billund Hanne Holm hho@billund.dk 79727682 / 25557889
Esbjerg Kerstin Book kerstin.book1@skolekom.dk
Faaborg-Midtfyn Palle Olesen paole@faaborgmidtfyn.dk 72533262
Fanø
Fredericia Bjarne Christensen Bjarne.christensen@fredericia.dk 25105552
Fredericia Charlotte Mikkelsen charlotte.mikkelsen@fredericia.dk
Fredericia Jesper Vilsbæk Sørensen jesper.v.sorensen@fredericia.dk
Haderslev Majbritt Nørgaard Wind mnwi@haderslev.dk
Haderslev Henriette Sejr Løgstrup hsej@haderslev.dk 21154148
Kerteminde Klavs Kasper Norup Lauridsen kks@kerteminde.dk
Kolding Mogens Hansen mogens.hansen19@skolekom.dk 30697753
Kolding Jørn Chemnitz jckr@kolding.dk 20286894
Langeland Lone Bjerregaard lobj@langelandkommune.dk
Middelfart Lars Jensen Lars.Jensen@middelfart.dk 61714567
Nordfyns Kurt René Eriksen kuer@nordfyns-gym.dk
Nyborg Mette Helding Madsen mhm@nyborg.dk 63336875
Odense Charlotte Lyhne CHLYH@odense.dk
Svendborg Peter Faarup Peter.Faarup@svendborg.dk
Sønderborg Birgitte Bjørn Petersen bipt@sonderborg.dk 27904539
Sønderborg Michael Stender mise@sonderborg.dk
Tønder Marianne Havemose mvh1@toender.dk
Tønder Sanne Balslev sanne.balslev@skolekom.dk
Tønder Lene Nørgaard Hansen lnh@toender.dk
Varde Ole Holdgaard olho@varde.dk 79947860
Varde Troels Ilsø Mahneke trma@varde.dk 79946585
Vejen Jette Hildebrandt Andersen jha@vejen.dk 29101980
Vejen Sam Bøgesgaard Sørensen naturvejleder@sonderskov.dk 75383866
Vejle Line Kastorp Kok linkk@vejle.dk 29745976
Ærø